• Bazyliszek – przedstawienie czwartaków

          • Kolejny projekt z języka polskiego za nami. Czwartoklasiści pracowali nad nim tydzień czasu, a efekt końcowy przewyższył wszelkie oczekiwania. Projekt polegał na samodzielnym przygotowaniu inscenizacji legendy „O warszawskim Bazyliszku”. Uczniowie nauczyli się ról, przynieśli potrzebne rekwizyty oraz ubrali się w odpowiednie stroje. Sami również przeprowadzili próby. Brawo Czwartaki!

          • Ciekawe zajęcia – ROBOTYKA

          • Od października w naszej szkole odbywają się zajęcia ROBOTYKI. Projekt dofinansowany jest przez GMINĘ SŁUBICE. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w projektowaniu robotów. Początkowo projektowali je z gotowych szablonów LEGO. Następnie zaczęli korzystać z filmików zamieszczanych na platformie Youtube, gdzie można znaleźć ciekawe propozycje od innych użytkowników LEGO Spike. Na zajęciach w ostatnim czasie wielu uczestników próbuje samodzielnych konstrukcji. Trzeba dodać, że w drugim półroczu grupa powiększyła się do ponad 20 osób.

          • Adopcja rowerów przez czwartaków

          • Klasa 4 przez cały rok uczestniczy w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Starają się bardzo, żeby w czerwcu zdać egzamin na kartę rowerową. Na ostatnich zajęciach dzieci dowiedziały się, jak dbać o rower i parami „adoptowali” szkolne składaki. Każda ekipa ma zadbać, by rower był sprawny i czysty, może też nadać mu swoją nazwę.

          • Przedszkolaki pieką babeczki i poszukują zajączkowych niespodzianek

          • Motywem przewodnim tego dnia było "Wielkanocne pieczenie pysznych babeczek". Przygotowane wcześniej ciasto, każde dziecko nakładało do foremki. Po starannym wypełnieniu każdej foremki i ułożeniu ich na blaszce, zaniesiono je do piekarnika. Wspaniały zapach świeżo pieczonego ciasta wypełnił całą szkolę. Dzieci niecierpliwie czekały na efekt końcowy swoich poczynań. Po 15 minutach ujrzały rumiane, pachnące i ciepłe babeczki. Następnie przedszkolaki przystąpiły do dekorowania świątecznych wypieków. Na zakończenie dnia udały się do ogrodu na poszukiwania "Wielkanocnego Zajączka", który ukrył w ogrodzie przedszkolnym jajeczka wielkanocne. To był dzień pełen zabawy i radości.

          • Etap Powiatowy Turnieju „Młodzież zapobiega pożarom”

          • 4 kwietnia odbyły się Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".  Naszą szkołę reprezentowali Maja Walczak i Fabian Stań. Wielki sukces odniosła Maja, która zdobyła 1 miejsce w kategorii klas 4-8. Eliminacje wojewódzkie 14 kwietnia w Żaganiu. Życzymy powodzenia!

          • PRZEDSTAWIENIE WIELKANOCNE

          • 4 kwietnia uczniowie z koła zainteresowań „Głowa pełna pomysłów” wprowadzili nas w nastrój świąteczny. Przedstawili spektakl pt. „Wielkanoc tuż, tuż”.  Podczas przedstawienia występowały kurki, zajączki, kogut oraz kurczaczki. Nie mogło zabraknąć dyngusiarzy, którzy oblewali widzów wodą. Wszyscy poczuliśmy magię Świąt Wielkanocnych.

          • Wiosenne wysiewy w przedszkolu

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego bawiły się w ogrodników i postanowiły zasiać owies, który będzie ozdobą wielkanocnego stołu. Obowiązkowo po zasianiu ziarna, podlewały swoją małą uprawę, by urosła na Święta Wielkiej Nocy. Małe doniczki znalazły swoje miejsce na oknie, gdzie bacznie będą obserwowane i pielęgnowane przez naszych najstarszych przedszkolaków.

          • Koncert - Muzyczne opowieści – Robin Hood

          • Muzyczne opowieści – Robin Hood. Spotkanie z muzyką w wykonaniu muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego nawiązywało do muzyki średniowiecza. Poznanie brzmienia dawnych instrumentów – okaryna i flet, oraz fagotu. Mieliśmy okazję przenieść w muzyczną podróż do tajemniczego Lasu Sherwood. Śpiew ptaków, zabawa przy ognisku w rytm tańców szkockich i rozmarzone ballady staroangielskie to świat Robin Hooda, który grając na swym czarodziejskim oboju opowie wiele niezwykłych historii.

          • Dzień Świadomości Autyzmu

          • W naszej szkole 3 kwietnia z inicjatywy Pani pedagog Marzeny Januszewskiej obchodziliśmy Dzień Świadomości Autyzmu. W klasach wychowawcy poruszali temat szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Klasa 3 przygotowała plakat  z niebieskimi dłońmi symbolizujący wzajemną pomoc, dobroć i współdziałanie. Na zakończenie nadmuchaliśmy błękitne baloniki, by zauważyć, że każdy z nas jest inny, ale wszyscy są tak samo ważni. To była prawdziwa lekcja tolerancji.

          • Rekolekcje Wielkopostne

          • 31 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje przygotowujące do pełnego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Poprowadził je ksiądz proboszcz Czesław Grzelak. Uczniowie w sali gimnastycznej uważnie słuchali, co mówił ksiądz, a także z dużym zaangażowaniem śpiewali proponowane piosenki religijne. Następnie w golickim kościele uczestniczyli w Drodze Krzyżowej oraz Mszy Świętej. Dziękujemy księdzu Czesławowi za wprowadzenie nas w okres Wielkiego Tygodnia.

          • Palmy wielkanocne

          • W ostatnim tygodniu marca na rozmaitych zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych odbyło się wielkie przygotowywanie palm wielkanocnych. Szczególnie klasy młodsze z wielkim zaangażowaniem zabrały się do pracy. W ruch poszły bazie, bukszpan,  kolorowa bibuła i inne rozmaity dodatki. Palmy udały się wspaniale. Chętni mogli je zabrać na mszę i przystroić swój dom na zbliżające się święta. Trzeba podkreślić, że ćwiczenia czynią mistrza, bo coraz sprawniej wychodzi dzieciom wykonanie bibułkowych kwiatków oraz mocowanie ich na gałązkach. Brawo!

          • Przedszkolaki szukają wiosny z Fundacją DZIUPLA

          • Pierwsze wiosenne zajęcia przyrodnicze odbyły się w terenie. Pani Natalia Duer zabrała dzieci na poszukiwanie wiosny. Przedszkolaki miały za zadanie odnaleźć poszczególne oznaki wioski, które znajdowały się na karcie pracy. Przy okazji udało się zaobserwować wiele owadów, które przebudziły się na wiosnę. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Zajęcia w terenie okazały się ciekawą formą rozbudzania zainteresowań przyrodniczych.

          • Przedszkolaki uczą się przez zabawę

          • 14 marca w przedszkolu uczciliśmy „Dzień Matematyki” i pobawiliśmy się w kodowanie na dywanie. Starszaki kodowały na zmianę uwzględniając kolory oraz figury. Zabawa bardzo przypadła do gustu dzieciom.

          • Mistrzostwa Polski Szkół w Badmintonie

          • Ola Żak i Kaja Mierzejewska w dniach 23-25 marca reprezentowały szkołę, gminę i województwo lubuskie w Mistrzostwach Polski Szkół w Badmintonie w Białymstoku.

            Dziewczyny walczyły jak lwice o każdą lotkę. Niestety w najważniejszym, granym już na samym początku turnieju, meczu Kaja i Ola uległy rywalkom ze Smólnika (woj. kujawsko-pomorskie). Mecz grany bardzo równo, punkt za punkt nasze dziewczyny oddały przeciwnikowi, co sprawiło, że nie udało się wyjść z grupy, ponieważ kolejny mecz z rozstawionymi z "jedynką" dziewczynami z Kędzierzyna-Koźla przegrały gładko. Zajmujemy zatem miejsce w przedziale 9-12 w Polsce. Dziewczyny GRATULACJE i dziękujemy za walkę! PS. Przy okazji tak dalekiego wyjazdu dziewczęta wraz z Panią Elą zahaczyły o Warszawę oraz zobaczyły piękny Białystok.

          • Klasa 4 zachęca do odwiedzania Polski

          • Język polski nie opiera się jedynie na czytaniu i pisaniu – to również przedmiot, na którym uczymy tradycji, kultury, patriotyzmu. Uczniowie klasy czwartej wzięli zatem udział w projekcie „10 najpiękniejszych miejsc w Polsce”.

          • „W pustyni i w puszczy” – gra planszowa klasy 6

          • Okazuje się, że na lekcjach języka polskiego może być przednia zabawa. Mogli się o tym przekonać uczniowie 6 klasy, którzy brali udział w projekcie, dotyczącym wykonania gry planszowej do lektury „W pustyni i w puszczy”. Po zaprezentowaniu prac, siódmoklasiści przeszli ochoczo do rywalizacji o zwycięstwo w grach. Najlepsi gracze wykazali się imponującą wiedzą na temat utworu H. Sienkiewicza.

          • RÓŻOWA SKRZYNECZKA

          • Na początku marca w naszej szkole, a dokładnie w łazience dziewcząt zawisła różowa skrzyneczka z produktami higienicznymi. Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Różowa skrzyneczka” w szkole. Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. Akcji towarzyszy hasło: „Weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!”

          • Wycieczka do Słubic – przedstawienie i straż pożarna

          • 23 marca klasy 4-6, w ramach zajęć edukacyjnych, wyjechały na wycieczkę do Słubic. Program obejmował m. in. wizytę w Komendzie Straży Pożarnej, gdzie zostaliśmy oprowadzeni i mogliśmy zapoznać się z tajnikami pracy niezwykle dzielnych ludzi, którzy niejednokrotnie narażając własne życie, przychodzą innym z pomocą. Kolejną atrakcją były przedstawienia teatralne w Collegium Polonicum. Klasy 4-6 obejrzały „Anię z Zielonego Wzgórza”, natomiast klasy 7-8 „Pana Tadeusza”.

          • Wycieczka do Słubic – przedstawienie i biblioteka

          • 24 marca 2023 roku dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klas I – III wybrały się na wycieczkę do Słubic. Pierwszym punktem wyjazdu było przedstawienie teatralne w Collegium Polonicum pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował”.

            Twórcy Narodowego Teatru Edukacji wraz z dzielnym Rumcajsem zabrali dzieci na ekscytującą wycieczkę w głąb niesamowitego Rzacholeckiego Lasu. Celem wyprawy było odnalezienie zaginionego Cypiska i raz na zawsze rozprawienie się ze złem czającym się w głębi tego nieprzebytego boru. Spektakl był roztańczony i rozśpiewany, co bardzo spodobało się najmłodszej publiczności. Piękna dekoracja oraz muzyka sprawiły, że dzieci mogły przenieść się w głąb niesamowitego lasu i przeżyć niezapomniane chwile. Przedstawienie zawierało cenne przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, życie w harmonii z otaczającą przyrodą. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Słubice. W bibliotece bardzo serdecznie przywitały nas Panie bibliotekarki i zaprosiły na ciekawe spotkanie z książką.  Na początku panie opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach.  Mieliśmy też krótką, ale ciekawą rozmowę na temat książek, oraz o tym  dlaczego warto czytać. Panie bibliotekarki przeczytały nam  książkę pt. „Nie lubię książek. Koniec kropka”. Ta niedługa, bogato ilustrowana książka, która pokazuje  małym czytelnikom, jak wartościową i ciekawą rozrywką jest czytanie książek. Na przykładzie Michalinki i jej niesamowitej podróży autorzy przekonują dzieci, że każda książka to nowa, niesamowita przygoda, którą mamy na wyciągnięcie ręki, bez ruszania się z domu. Książka ta okazała się ciekawa propozycją dla dzieci, które nie odkryły jeszcze magii książek – kto wie, może dzięki Michalince przekonają się do czytania i polubią książki, tak jak ta bohaterka…”. W trakcie wizyty dzieci zapoznały się też z ciekawą formą zabawy -  magicznym teatrzykiem Kamishibai. Ta technika czytania (opowiadania) wywodzi się z Japonii (kami – papier, shibai – sztuka). Wykorzystuje papierowe  plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty opowiadanej historii. Przednia strona karty odwrócona w stronę publiczności to ilustracja. Jej tył zawiera tekst do czytania oraz ilustrację widzianą przez publiczność. Karty wkłada się z boku w okienko parawanu zamykanego i otwieranego z przodu. Przy pomocy takiego teatrzyku dzieci wysłuchały bajkę pt. „Czerwony Kapturek”.  Na zakończenie każdy otrzymał rysunek do pokolorowania, zadaniem dzieci było dorysowanie elementów, które podpowiada im wyobraźnia, tak aby stworzyły ciekawą kompozycję. To było bardzo mile, a zarazem edukacyjne spotkanie, bardzo dziękujmy.

          • DZIEŃ MATEMATYKI, DZIEŃ LICZBY π

          • 14 marca to Światowy Dzień Matematyki, a także Dzień Liczby Pi. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się rozgrywki drużynowe, międzyklasowe dla klas IV- VIII. Zarejestrowaliśmy szkołę na oficjalnej stronie Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve, które było inicjatorem rozgrywek. Dzięki temu mieliśmy możliwość wykorzystać udostępniane przez stowarzyszenie materiały min. prezentację z przygotowanymi pytaniami na rozgrywki.

            W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Zainwestuj w matematykę”, a patronat nad Dniem Matematyki objęła  interaktywna nauka matematyki e-math.pl. Nasze drużyny walczyły w rozgrywkach zawzięcie, ale i z uśmiechem. O zajętych miejscach decydowała minimalna różnica punktów. Pierwsze miejsce zajęła drużyna klasy VIII – Maja Walczak, Mariusz Mazurek i Mikołaj Stań. Wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę za udział drobne upominki. Dla zaakcentowania Dnia Liczby Pi czwartoklasiści zapisali rozwinięcie dziesiętne liczby Pi na długim pasku papieru (rozwinięcie liczyły ok 300 cyfr po przecinku) i zawiesili go na szkolnym korytarzu. Na zajęciach koła matematycznego poszukiwali liczby Pi, mierząc obwody i średnice przedmiotów w kształcie kół i okręgów, następnie przy pomocy kalkulatorów wyliczali odpowiednio iloraz danych wielkości. Klasa 3 podczas lekcji rozwiązywała „Matematyczne łamigłówki dla mądrej główki” na kółku matematycznym grali w grę planszową utrwalającą szybkie przeliczanie pieniędzy i obliczanie sumy dokonanych  zakupów, a klasa 2 w tym dniu rozwiązywała zagadki i rebusy matematyczne oraz grali w gry planszowe. Doskonalili umiejętności przeliczania, analizowania, dokonywania decyzji oraz współpracy w zespole.

    brak danych